Petr Krauz

Síla longtailu – málokonkurenčních dotazů

Nekonkurenční dotaz poznáte poměrně jednoduše. Většinou se jedná o frázi nebo kombinaci slov, která nenabízí služby či produkty a jde spíše o informační nebo hodně obecný dotaz. V nekonkurenčních dotazech je opravdu velká síla. I přes to, že se většinou jedná o řekněme longtailovou záležitost, může několik takových slov znamenat značný podíl návštěvnosti na vašem webu.

Jak nekonkurenční dotaz vypadá?

Mezi nekonkurenční, případně málo konkurenční dotazy se tedy řadí většinou obecné výrazy, které jsou na první pohled rozeznatelné od prodejních dotazů. Dotazy jako „MacBook Pro 2015“ nebo „iPhone 6s prodej“ to pravděpodobně nebudou.

Často lze využívat jakési otázky zadávané do vyhledávače. Mezi ty patří například „Jak postavit.., Jak se píše..“ nebo obecné dotazy jako TSI, UCI nebo čištění řetízku. U těchto dotazů pak stačí jednoduše zodpověďět na daný dotaz – stačí krátce a s nějakým obrázkem uživatel hned pochopí, o co jde.

Ověření konkurence

Asi všichni z oboru znají Sklik a jejich Návrh klíčových slov. To samé funguje u Googlu, ale k tomu až za chvilku.

V Návrhu klíčových slov se v Skliku jednoduše zadá dotaz a okamžitě můžete vidět hledanost, roční trend hledanosti, graficky znázorněnou míru konkurence a cenu v PPC v Skliku. Hledanost je jasná, to samé platí pro trend hledanosti i cenu PPC, resp. CPC.

Nikdo pořádně neví, na čem je konkurence v Skliku postavena, výstupem z tohoto rozhraní jsou pixely modré lišty. Pokud má lišta 78 pixelů, konkurence je 78 🙂 Pro jednodušší zjišťování konkurence je tu plugin, nejlépe do Chromu – Sklik Plugin.

Tento plugin dokáže data převést do přehledné tabulky a z ní lze vše jednoduše exportovat.

U Google je pro toto Plánovač klíčových slov. Princip je úplně stejný, ale jsou zde některé odlišnosti. Nejprve musíte mít ve svém účtu spuštěnou alespoň jednu aktivní kampaň, abyste se do Plánovače vůbec dostali. Pak stačí vybrat jednu ze tří možností plánování slov a zadat dotaz. Konkurence je zjistitelná pouze exportem do Excelu, CSV nebo na Google Disk do G – Spreadsheets… A tak se zjistí konkurence.

Jak vysoká je nízká konkurence?

Konkurence je z mé zkušenosti poměrně nízká kolem hodnoty 45, nad tuto hodnotu se pak stránky hůře optimalizují a je nutné vynaložit více snahy, abyste se dostali na lepší pozice. Naopak pod touto hodnotou je optimalizace na první stránku vyhledávače jednodušší. U konkurenčnosti kolem hodnoty 20 pak máte téměř vyhráno, většinou se ale jedná o nesmyslný výraz, který nemáte jak do svého webu zapracovat.

Míra opuštění

U málo konkurečních dotazů lze počítat s tím, že se bude jednat o infodotazy. To znamená, že uživatel přijde, něco se dozví a odejde. Ze 100% uživatelů přivedených na tuto stránku pak statisticky dále na web pokračuje asi 10-15 %. Míra opuštění je tedy hodně přes 80%.

Z těchto 10-15 % sice moc lidí většinou nekonvertuje, nicméně celou procentní stovku máte pokrytou nádherným remarketingem. Ano, využití remarketingu doporučuji.

Verdikt k nekonkurenčním výrazům

Málokdy se setkáte s výrazy, které mají konkurenci nulovou. Spíše bude nulová hledanost. Pokud máte na svém webu poradnu, málo konkurenční dotazy jsou pro to velmi vhodným řešením. Na stránku s odpovědí na dotaz můžete umístit výpis produktů, kontaktní formulář nebo zjednodušenou navigaci na související stránky s tématem a věřte, že spousta potenciálních zákazníků nebude pouze potenciálních.

Autor článku: Petr Krauz

Autor článku: Petr Krauz

SEO konzultant ve Službyzavás.cz

SEO se věnuji od roku 2015, kdy jsme svou kariéru započal v plzeňské agentuře ANT studio. Po třech letech mě vítr odvál do inhouse oddělení Službyzavás.cz.

Nyní se věnuji SEO, řídím malé marketingové oddělení, cestuji po konferencích a přednáškách a pořádám s Martinem a dalšími přáteli Marketingovou Plzeň.