Petr Krauz

Struktura webu – od podkladů k realizaci

Struktura webu, často nazývaná také jako architektura stránek, se využívá už při návrhu. Slouží k určení kategorií, podkategorií a filtrace tak, aby bylo na webu vše logicky uspořádané. S informační architekturou stránek se pojí analýzy klíčových slov – na základě té se vlastně struktura tvoří.

Pro lepší představu můžu uvést příklad – k hlavní kategorii židlí budou na webu patřit podkategorie židlí barových, restauračních, kancelářských nebo třeba jídelních. Ty už se dále dělit nebudou, ale lze každou kategorii filtrovat podle materiálu (dřevo, kov), čalounění nebo stylu – designové, retro apod.

Struktura stránek - kategorie a podkategorie

Podklady na prvním místě

Při tvorbě analýzy klíčových slov a struktury webu se neobejdete bez kvalitních podkladů od klienta, který svému oboru většinou rozumí. Měl by. Nejen že bez podkladů tvoříte zbytečně komplikovanou a dlouhou analýzu klíčových slov – na základě té vytvoříte i strukturu s nesmyslným množstvím kategorií, podkategorií, filtrace a dalších pomocných stránek. A pak do nich nemáte obsah nebo produkty!

Příklad? Jistě! Připravíte do sekce židlí řešení, jako tomu bylo v příkladu výše, ale později se dozvíte, že klient vlastně prodává jen dřevěné židle – takže vlastně ani ne ty kancelářské, konferenční… A filtrace na materiál je vám k ničemu. Asi tak.

Stačí tedy kvalitní zadání nebo vstupní analýza – 15, 20 minut času klienta a vy už si uděláte alespoň hrubou představu, o čem vaše struktura bude. Pokud přejde špatně navržená struktura do výroby, už bude velký problém kategorie měnit – ať už z technického hlediska (stránky 404 a nutné přesměrování), tak z toho grafického.

Formáty struktury webu

Stukturu stránek lze navrhnout v mnoha nástrojích a všemožných formátech. Ne zcela ideální je metoda papíru a tužky. Kromě nepřehlednosti, složitým úpravám a špatné možnosti předání dál striktně nedoporučuji kreslit strukturu webu na papír.

Osvědčené jsou tak klasické tabulky Google nebo Excel, kde lze do přehledné tabulky vytvořit architekturu stránek tak, aby to každý pochopil. Výhodou je, že lze tabulky využít i pro větší projekty. Někdy se ale vyplatí pokročit na vyšší úroveň.

Struktura webu v Google Tabulkách

V ANT studiu využíváme při tvorbě struktury webu nástroj Mind Maple. Ne tedy vždy, často skončíme kvůli menšímu rozsahu a rozpočtu u tabulek. Mind Maple je ale skvělým nástrojem pro tvorbu větších struktur webu, lze vše přehledně zabarvit, označit a propojit čárami.

Návrh struktury webu v nástroji Mind Maple

Výhody nástroje Mind Maple

V nástroji pro tvorbu „pavouka“ vše vidíte přehledně, položky lze mezi sebou jednoduše přesouvat a nebo skrývat podkategorie vždy tlačítkem „-“ do kategorie hlavní.

Skvělé je, že i v základní neplacené verzi nejste ničím omezeni (na Windows nelze sice exportovat do PDF, ale můžte zvolit tisk -> PDF tiskárna 🙂 ).  U Windows ani Apple nejsou další drobnosti záležitostí placení/neplacení za využívání nástroje. Pokud tedy nástroj využíváte pouze párkrát za týden či měsíc, postačí bohatě free verze.

Mind Maple - struktury webu, myšlenkové mapy

Tipy pro tvorbu struktury

Návrh struktury webu není jednoduchý – musíte přemýšlet nad SEO (co a jak se hledá), ale také nad UX – aby bylo řazení logické. Kromě mnoha dalších věcí, samozřejmě. Ať už budete strukturu webu vytvářet na papír, do tabulek nebo nějakého z nástrojů pro tvorbu map webu, vždy využívejte celé názvy kategorií, filtrace atd.

U kategorie Židle tak nebudete mít podkategorii Barové, ale rovnou Barové židle. Pěkně podle klíčovky. U filtrace se pak objeví položky Čalouněné jídelní židle nebo a namísto „Masivní“ budou Jídelní židle z masivu. Na následujícím obrázku vidíte, jak by to být NEMĚLO. Návrh informační architektury webu v nástroji MindMaple

Proč se s tím rozepisovat? Vám to přijde jasné, ale mnoho grafiků, kodérů nebo programátorů to tak nevidí. Když se k webu dostanete za nějaký ten pátek, zjistíte, že máte namísto krásné kategorie Barových židlí pouze kategorii Barové – to samé v titulku stránky a URL. A nebo namísto Dětských kol s rámem 12″ pouze 12″ 🙂

Návrh struktury stránek - špatná optimalizace může být i díky struktuře webu

A nezapomeňte – bez podkladů to nejde! Celý online marketing by pak byl postaven na obcených žvástech a stránkách bez kvalitního obsahu.

Autor článku: Petr Krauz

Autor článku: Petr Krauz

SEO konzultant ve Službyzavás.cz

SEO se věnuji od roku 2015, kdy jsme svou kariéru započal v plzeňské agentuře ANT studio. Po třech letech mě vítr odvál do inhouse oddělení Službyzavás.cz.

Nyní se věnuji SEO, řídím malé marketingové oddělení, cestuji po konferencích a přednáškách a pořádám s Martinem a dalšími přáteli Marketingovou Plzeň.