Každý z nás už někdy nejspíše použil při online nakupování srovnávač cen. 90 % ze zákazníků e-shopu totiž věnuje čas tomu, aby našli tu nejlepší nabídku – není se tedy čemu divit, že v roce 2022 navštívily srovnávače cen každý měsíc zhruba 4 miliony uživatelů.

Jde o extrémně oblíbený nástroj, který může zjednodušovat život zákazníkům i samotným e-shopům. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jaké strategie mohou použít vlastníci e-shopů, aby využili prodejní potenciál srovnávačů cen na 100 %?

V čem pomáhají srovnávače cen zákazníkům

Srovnávače cen umožňují na jednom místě porovnávat cenové nabídky jednoho produktu od různých e-shopů. Pro mnoho zákazníků se staly tím prvním místem, kam zamíří pokaždé, když chtějí na internetu něco zakoupit, a jen málo z pravidelných uživatelů srovnávačů cen by se vzdalo možnosti je v procesu nakupování využívat. Co ze srovnávačů cen dělá tak uživatelsky přívětivé a populární portály?

  1. Všechny informace na jednom místě – navzdory svému jménu nesrovnávají srovnávače cen pouze cenu produktu, ale i další důležité informace jako dostupnost a detaily dopravy. Ty jsou běžně na každém e-shopu na trochu jiném místě a srovnávače tak dělají porovnávání kompletních nabídek mnohem přehlednější.
  2. Brand – nakupovat z malých, neznámých e-shopů vyvolává v mnoha zákaznících nervozitu. Přestože srovnávače cen nutně nefungují jako zprostředkovatel transakce (některé takovou možnost ovšem nabízí), nákup, který vychází z velkého webu jako Heureka i tak na spoustu lidí působí jednoduše důvěryhodněji. 
  3. Hodnocení ostatních – jednou z nejpozitivněji vnímaných funkcí srovnávačů cen jsou uživatelské recenze obchodů, které také přispívají k dojmu důvěryhodnosti obchodu a sociálnímu schválení.

Jaké výhody nabízí srovnávače cen e-shopům

Srovnávače nejenže dělají proces nakupování příjemnější pro zákazníky, ale potenciálně i výnosnější pro provozovatele e-shopů. V odvětví e-shopů patří mezi jeden ze základních marketingových a prodejních kanálů, který může, když se správně využívá, generovat třeba i třetinu ze všech objednávek. Jaké hlavní výhody má inzerce na srovnávačích cen?

  • Noví zákazníci – vzhledem k velké popularitě srovnávačů cen není divu, že jsou schopné generovat tak vysokou návštěvnost. Překonávají čísla většiny individuálních obchodů a dávají tak i menším e-shopům příležitost oslovit mnohem širší trh.
  • Platíte jen za výsledky – financování inzerce na srovnávačích je ve většině případů založené na konkrétních kliknutích a narozdíl od sociálních sítí nebo vyhledávačů tak neplatíte za dosah nebo počet zobrazení.
  • Customer satisfaction – rozsáhlá infrastruktura uživatelských recenzí na některých srovnávačích vám dává šanci zlepšit svůj proces zajišťování zákaznické spokojenosti a zlepšit veřejný image vašeho obchodu.

Jak funguje inzerce na srovnávačích cen

Srovnávače cen fungují tak, že shromažďují data o dostupném zboží z různých e-shopů a zobrazují je na jedné vlastní produktové stránce. Proces inzerce a srovnávačích cen tedy spočívá ve zvolení vhodných konkrétních platforem, na kterých chcete s inzercí začít, nahráním potřebných informací a nastavení finanční strategie.

Jak se liší různé typy srovnávačů?

Srovnávače cen jde rozdělit do dvou hlavních kategorií: univerzální srovnávače jako Heureka nebo Zboží.cz, které se soustředí na široký sortiment a jsou těmi nejnavštěvovanějšími srovnávači a specializované srovnávače jako např. Modio.cz nebo Homago.cz. Ty se naopak zaměřují pouze na specifické zboží, jako je v tomto případě móda nebo nábytek. Na rozdíl od univerzálních srovnávačů jsou ty specializované méně navštěvované, ale kvůli uživatelům s velkým zájmem o danou oblast mají obvykle ještě lepší konverzní poměry.

Co je to .xml feed?

K nahrání kompletní nabídky vašeho e-shopu na srovnávač cen si stačí vygenerovat .xml feed a ten pak nahrát do administrace na samotném srovnávači. Jde o soubor, který obsahuje všechny informace o nabízeném zboží a většina vlastníků online obchodu ho dokáže pomocí automatických funkcích jejich e-commerce systému vygenerovat během pár minut.

Jak funguje bidding na srovnávačích cen?

Tzv. bidding je proces, během kterého určujete cenu, kterou jste provozovateli srovnávače ochotni zaplatit za jeden proklik na váš web. Jde o primární způsob, jak za takovou propagaci platíte, ale protože se liší, jak jednotlivé srovnávače k možnostem placené reklamy přistupují, je možné, že narazíte i na další možnosti jak investovat do větší výkonnosti inzerce (jako např. vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání na srovnávači atd.).

Tipy, jak zajistit co nejúspěšnější kampaň na srovnávačích cen

Přestože samotné spuštění inzerce na srovnávači/srovnávačích cen není nic složitého, celý proces nabízí hodně prostoru, abyste se postarali o větší efektivitu vaší inzerce než jaké dosahuje konkurence. Na co konkrétně se můžete soustředit?

1. Jak nastavit cenu

Ukazuje se, že nejnižší cena nemusí být tou nejlepší cestou. Spoustě e-shopů se osvědčilo ve své biddovací strategii mířit na 2. nebo 3. místo a být tak mezi prvními ale ne úplně první. Je to levnější varianta, která ale pořád dosahuje velmi dobrých výsledků. S tímto vám pomůžeme v Digital Depo.

2. .xml feed není všechno

Jakmile nahrajete do srovnávače svůj .xml feed, ujistěte se ještě pečlivě, že jsou všechny vaše nabídky spárované se stávajícími produktovými stránkami srovnávače, aby se vždy zobrazovaly na stejných produktových stránkách, jako nabídky od veškeré konkurence.

3. Nezapomeňte na landing page

Hodně prokliků, ale žádné konverze? Chyba může být v UX vašeho e-shopů a ne na straně srovnávače. Ujistěte se, že stránka, na kterou uživatelé prokliknou je relevantní a přehledná, případně se experimentálně pokuste zjistit, co konkrétně představuje pro návštěvníky webu problém. S optimalizací vstupní stránky vám rád pomohu – podíváme se na navigaci, strukturu, onpage faktory, košík i samotný obsah.

4. Pracujte správně s uživatelskými hodnoceními

Recenze a hodnocení vám mohou hodně pomoci i ublížit. Reagujte na ně včas, řešte problémy, snažte se sbírat hodnocení od spokojených zákazníků a nebojte se kreativního community managementu, který je dnes in.

Přejít nahoru