Rok 2020 byl od těch ostatních opět trochu jiný. Nejen kvůli koronaviru.

Jsem přes rok sám za sebe na volné noze (přes 5 let v marketingu), stihl jsem vystřídat dva pronájmy kanceláří, máme super online marketingový tým a založil jsem dva e-shopy. Vezmeme to hezky popořadě.

Kompletní marketing

Na začátku roku jsme byli v kancelářích na Slovanské aleji jen dva. Začali jsme se proto pídit po dalších členech sdílené kanceláře. Nakonec se ke mně a ke Kubovi přidala PPC Terka, později můj brácha Tomáš (copy) a PPC Vítek.

Kuba se ke konci roku rozhodl kanceláře opustit. Do této doby: „Bylo nás pět.“

Nové kanceláře

V týmu čtyř lidí nám byly původní kanceláře zbytečně velké, a proto jsme se přestěhovali do menších prostor do Železniční ulice. Během 14 dní jsme po práci provedli malou rekonstrukci – seškrábali, vyštukovali a vymalovali zdi, položili koberec a zařídili si je podle svého.

Od listopadu 2020 jsme tedy na nové adrese a pod redesignovanou značkou DigitalDepo.cz.

Jak spolupracujeme?

Nejsme agentura a asi ani nechceme být (update 2021: už jsme). Máme jedny webovky, které používáme na rozjetí testovacích webů, a je to takový rozcestník lidí, které doporučuji a často s nimi spolupracuji.

Kromě SEO dokážu zprostředkovat nebo domluvit dalšího člověka do marketingové spolupráce – na PPC, zbožáky, social, web, texty, grafiku, tisk fotek či mailing.

Další člen týmu DigitalDepo

Od prosince s Vítkem máme pomocnou ruku Míšu – ta začala řešit texty pro PPC kampaně a mně vypomáhat s články, řešením linkbuildingových spoluprací a rešeršemi pro SEO práce.

A je to – zase je nás pět. 🙂 

Noví klienti

Za celý rok jsem dělal pro více než 30 klientů. Částečně to byly jednorázové výstupy, mnohdy se z jednorázovky stala pravidelná spolupráce.

Začátkem roku jsem začal dělat marketing pro Zlatnictví a hodinářství Altman, v létě jsme pak řešili destinační kampaně s Visit Plzeň a inzerci pro krajské volby Pirátům v Plzeňském kraji.

V průběhu roku přibyly ke kontinuálním projektům také projekty Fotbálky.eu, Hemps.cz nebo PoštovnéZdarma.cz.

K nejnovějším přírůstkům patří spolupráce s Outdoor Concept, kde řeším SEO a linkbuilding pro weby Rockpoint.cz, Hannah.cz a Keenfootwear.cz.

Předání PPC

Protože SEO práce začalo být víc než dost a nedokázal jsem se pořádně soustředit na komplexní zastřešení marketingových aktivit, většinu výkonnostních PPC kampaní jsem předal na Terku nebo Vítka.

Nová partnerství

Pustil jsem se více do linkbuildingu pro klienty i své projekty a potkal spoustu skvělých lidí – třeba Vaška z Testada, Martina ze Skrz.cz nebo Vláďu z Invie.

Kromě užší spolupráce s dalšími freelancery jsem navázal užší kontakty také s firmami. Mezi nejdůležitější partnerství je pro mě aktuálně to s Digitálními Architekty (analytika) a agenturou Online Makers, kterým konzultuji SEO.

Do e-shopového světa

Letošní rok přál opět e-shopům a jako už každoročně česká e-commerce rostla neskutečným tempem. Není škoda se mezi těch 40 000 e-shopů nezapojit?

Začalo to v létě, kdy jsem poptal dva dodavatele. V listopadu už běžel e-shop Garážovka.cz se zaměřením na dárky pro lidi se srdcem u aut a motorek. V prosinci se pak k plechovým cedulím a designovkám z kanystrů přidala autokosmetika.

V prosinci jsem pak zvládl ještě připojení do s.r.o. se svým kamarádem a fitness trenérem Vaškem a dali jsme dohromady DesignovyMasiv.cz. Zde se věnujeme nábytku, primárně z masivu. Nyní je na pořadu dne rozjetí produktů vlastní výroby.

Co jsem se letos naučil nového?

Na konci loňského roku jsem se chtěl naučit nastavení GTM – to se povedlo. Současně s tím zvládnu nastavit do dvou hodin základ Shoptetu, za hodinu propojit všechny Google a Seznam účty a začal jsem pracovat s Ahrefs, Sitebulb a trochu více s Marketing Minerem a Collabimem.

Mám také rozšířené a aktualizované poznámky k SEO auditu, kde je nyní přes 400 bodů ke kontrole. Týká se to především technické části, ale také obsahu, linkbuildingu, local SEO a právních záležitostí pro CZ trh.

A co úplně nevyšlo?

Na blogu jsem chtěl každý měsíc publikovat jeden nový článek a jeden starý doladit (aktualizovat či rozšířit). Tak článků se povedlo dát dohromady 5.

Stal jsem se plátcem DPH a až v prosinci si vzpomněl, že bych si měl zvednout zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Plán na příští rok

Nechci slibovat, co nezvládnu. Ale znáte to, tak zkusíme:

  • rozvoj klientských projektů – to je spíše samozřejmost 🙂
  • více focení pro klienty i pro sebe
  • fulltime zaměstnání Míši na SEO/PPC
  • nový objektiv SONY 200-600
  • více dovolené, především pak v zahraničí (Rakousko, Nový Zéland, Itálie, možná Slovinsko/Chorvatsko)

Zajímá vás něco mimo práci?

  • Zážitky z cestování na Krauzovinacestách.cz + Nový Zéland se přesouvá na listopad a prosinec 2021
  • Bydlení – už finishujeme projekt pro RD v Dobřanech
  • Na Cupře už mám třetí čelní sklo za tři roky #kamínky
  • Nová fototechnika – SONY A7 III + SONY FE35 f/1.8 + SONY FE85 f/1.8  SONY FE 16-35 f/4
  • Nový telefon – upgrade z Huawei P20 Pro zpět k Apple – tentokrát iPhone 12 Pro

Shrnutí z předchozích let

Odkazy na další reporty

Chcete sem zařadit odkaz i na svůj report roku? Napište na jsem@petrkrauz.com.

Přejít nahoru