Začalo to budíčkem v sobotu ve 3:40, cestou z Plzně do Prahy a následně z Prahy do Bratislavy, kde se SEOzraz 2020 konal. Dali jsme si oběd, prošli Bratislavu a padli za vlast.

Nedělní ráno bylo příjemné – ubytování hned na Náměstí SNP nám dovolilo přejít do budovy Stará tržnica během 30 vteřin. Po akci proběhla vlastní afterparty s Pavlem Ungrem, Mírou Stříškou, Martinem Žatkovičem, Šárkou Jakubcovou a Zdeňkem Nešporem ve stylovém Cuba Libre. Ráno se stačilo zbalit, posedět v kavárně a po poledni vyrazit na vlak. A teď k samotné události.

O #seosraz v Bratislavě – verdikt

Protože jsem minulý rok na akci nebyl, byla to pro mě bratislavská premiéra. K celé události jsem si dopředu zjistil jen adresu, přibližný počet přednášek a české obsazení na pódiu.

První věc – bylo to fakt náročné. 16 přednášek od 9:00 do 18:00 je mazec. Vůbec by nevadilo, kdyby byly přednáškové bloky jen tři a pauzy byly o 5 minut delší.

Ta druhá – chyběl mi stůl. Divadelní uspořádání (ne úplně pohodlných židlí na několikahodinové sezení) nedovoluje pohodlně používat notebook – ať už na zápisky nebo vyřízení nezbytných e-mailů. Možná se právě kvůli tomu nezúčastním SEOrestartu, kde je to to samé.

Ta třetí – afterparty. K fajn akci a více než 400 účastníkům bych čekal prostor, který bude trochu reprezentovat a posadí se více než 20 lidí. S kamarády na pivo bez problémů, po největší akci svého druhu v celé střední Evropě už tak ne.

I přes tři výtky to byla ale povedená akce. V přednáškách si každý našel to svoje, byl prostor na potkání známých i neznámých tváří a nakonec i Bratislava ukázala, že má něco do sebe. 🙂

Přednášky

Z 15 dvacetiminutových přednášek jsem vypsal hlavní body/myšlenky, které mi přišly zajímavé. Pokud vám něco chybí … tak příště jeďte taky.

Marieke van de Rakt (Yoast) – The importance of readability for SEO

Část přednášky věnovala Marieke představení pluginu Yoast a funkci readability – čitelnost. Nejedná se o hodnotící faktor, ale může pozice nepřímo ovlivňovat (míra opuštění, dočtení stránky, použitelnost obsahu, …).

Hlavní funkce + doporučení pro tvorbu obsahu

  • strukturované odstavce
  • krátké věty
  • omezení transition words
  • struktura a zajímavost obsahu – tabulky, obrázky, seznamy

Rozšíření funguje primárně v AJ, protože neumí česky ani slovensky. Dá dobré doporučení k rozdělení odstavců, nadpisům apod, ale ne samotnému textu.

Yoast SEO – Readibility

Fili Wiese (Searchbrothers.com) – Better understanding Google penalties

Přednáška se točila kolem penalizace – vesměs vždy za to může špatný obsah nebo odkazy. Jde tedy o to, aby se do výsledků vyhledávání dostávaly jen kvalitní a užitečné stránky.

  • důvěryhodný a kvalitní obsah (žádný keyword stuffing, skrytý text, automatické odkazy)
  • méně reklam (zároveň lepší použitelnost)
  • čistý odkazový profil (vyházet odkazy na nic, sledovat průběžně)
  • odkazy rel UGC/sponsored+nofollow
  • omezit affil bez hodnoty
  • vyhnout se fake hodnocení
  • více v Google nápovědě

Mezi hlavní ukazatele kvality obsahu (user signals) patří pak míra opuštění, doba na stránce apod.

Daniel Ďuriš (Basta Digital) – A year after Medic update: downs and ups and lessons learned

Jak už bylo dopředu jasné, šlo o případovku. Zásah dostal web při Medic updatu, protože se jednalo o zdravotnický web – Medihum.sk (propad trafiku o 40 %).

Medic update byl pravděpodobně první větší update zaměřený více tématicky. Může se to ale rozšířit i do dalších oborů. Jak zásahu předejít?

  • postupně budovat kvalitní a důvěryhodný obsah (např. citovat zdroje, tvořit nový obsah nebo doplňovat ten starý, spojení s autoritou)
  • projít zpětné odkazy (čistit, jet kvalitní oborové linky od autoritativních webů)
  • budovat i další marketingové kanály, aby případný propad organicu tolik nebolel
  • technické a UX – strukturovaná data, bio autora k článkům, interní prolinkování mít promyšlené

Gábor Papp (Thepitch.hu) – Manual vs. Automated SEO? Well, call it semi-automation!

Jednoznačně nejlépe anglicky mluvící spíkr. Maďar. 🙂 Hlavním myšlenka se točila kolem částečné automatizace – usnadnění každodenních činností. Ať už jde o tvorbu analýzy klíčových slov nebo on-page úpravy.

Názorné příklady ukazoval Gábor v Google Spreadsheetech:

  • srovnání na seznam klíčových slov s konkurencí – ta, která mají častější výskyt, pak zapracuje do obsahu
  • porovnání hledaností a prokliků z Google Search Console

Automatizace (alespoň ta částečná) vám zajistí efektivněji odvedenou práci a minimalizuje chyby nebo eliminuje data, která vám mohou uniknout při manuálním procházení.

Pavel Ungr (SEOloger)- 10 tasks for long term SEO

Když už máte vyřešené technické SEO, řešíte obsah i zpětné linky, nezbývá než přemýšlet nad kontinuální optimalizací. Kontinuální SEO lze řešit nejen pro velké projekty!

  • optimalizace a tvorba descriptions na prioritních stránkách pro lepší CTR
  • optimalizace link-juice (neodkazovat na redirecty, canonical, řešit interní prolinkování)
  • sledování algoritmických změn na Google a přizpůsobování webu a obsahu
  • u větších projektů sledujte accesslogy a řešte crawl budget

V dlouhodobé strategii můžete také vytvářet stránky na obsah, který přijde – např. iPhone 14. Vytvořte na něj pár interních odkazů a až budete stránku potřebovat, máte jí.

Thomas Kloos (Kloos.agency) – SEO strategy – Where to put your money

Thomas Kloos povídal o rozložení rozpočtu na marketing – alokaci peněz do SEO, sociálních sítí, PPC kampaní. I přesto, že SEO mělo vždy navrch, ne pro všechny typy dotazů se tenhle kanál hodí optimalizovat.

Myšlenka: u malého klienta je otázkou, zda SEO vůbec dělat – není lepší zkusit lokální reklamu nebo si najít obchodní partnery? Stejně tak to platí tehdy, když máte špatný produkt/službu.

Thomas řešil také hledanost dotazů – v případě, že není, těžko se SEO dělá. Skvěle to ukázal na příkladu Fidget Spinneru.

Mihai Vinatoru (DWF.ro) – SEO in the personalization age?

Hlavní myšlenkou přednášky byl fakt, že Google personalizuje výsledky vyhledávání a co s tím dělat.

  • Jak to měřit, když je to u každého jinak?
  • Jak náš web dostat k uživatelům?
  • Proč se vyhnout personalizovaným blokům u sebe na webu?

Abyste zaujali uživatele napříč fázemi STDC, tvořte různorodý obsah – třeba na blogu. Díky navazujícím článkům můžete čtenáře zaujmout a Google pak bude upřednostňovat v personalizovaných výsledcích právě váš web.

Vyhýbejte se obsahu, který vás může poškodit.

Nepersonalizované výsledky vyhledávání můžete alespoň částečně vidět v anonymním okně.

Tibor Peták (Gradeta.sk) – Website information architecture based on faceted classification of keywords

Slovenský Marek Prokop – Tibor Peták – popisoval tvorbu struktury stránek na základě klasifikace v analýze klíčových slov. Základní téma, nic převratného.

Pro klasifikaci lze použít Open Refine nebo stará dobrá manuální práce (maximálně pro malé analzy). Brzy by měl vyjít nástroj Mabidac – zatím o něm nikdo neslyšel. 🙂

Mikuláš Prokop (Visibility.sk) – How to take down a server of a big media website

SEO konzultant Mikuláš Prokop dělá pro zpravodajský portál SME.SK. Popisoval, jak se jim povedlo na několik hodin shodit organickou návštěvností server. To hlavní sdělení bylo především o plánování a kvalitě obsahu.

Mezi hodně hledané výrazy patří vždy v době konání například MS v hokeji, prezidentské volby nebo Tour de France. Mikuláš uváděl příklad právě na prezidentských volbách.

  • Prozkoumání SERPu – výsledky vyhledávání jsou rozdílné před, v průběhu a po události – jak volit, jací jsou kandidáti, datum, výsledky, rozhovory po volbě. Obsah si připravte co nejvíce dopředu, pak upravujte jen to, co jste nemohli vědět.
  • Načasování – se SEO je potřeba začít včas, ale také v průběhu události obsah ladit.
  • Téma – do detailu poznejte obor/téma, na které budete cílit, ať vás nic nepřekvapí.

Na hlavní události je dobré udělat na webu více interních odkazů – viditelných i pro návštěvníky, kteří zprvu nepřišli na TOP obsah. Odkazovat lze např. z menu, patičky, widgetů/side bannerů…).

Alexander Rus (Evergreenmedia.at) – How to rank videos on YouTube and in Google Search

Rus z Rakouska má největší kanál o SEO v němčině – skoro 6 000 lidí. Hlavním sdělením byla myšlenka, že články jsou nudné, video zábavné. A je to tak. 🙂

Když budete ladit YouTube kanál a jednotlivá videa, zkuste:

  • video dlouhé minimálně 4,5 minuty
  • optimalizovat popisky klíčovými slovy (hlavních prvních 125 znaků, timestamps)
  • optimalizovat titulky (klíčová slova, pod 50 znaků, bez clickbaitu)
  • udělat zajímavé náhledové obrázky a názvy videí (relevantní, branding, zajímavý)
  • tagy – štítky

Kromě toho je důležité:

  • zapojení uživatele (doba shlédnutí, průměrný počet zhlédnutí videí)
  • autorita kanálu – subs, celkové počty přehraných minut
  • komentáře, sdílení, likes
  • reagovat na komentáře
  • vyhodnocovat, co bylo úspěšné a co ne (dle toho ladit obsah)

Myslete na to, že na YouTube se lidi chodí vzdělávat, poznávat a bavit.

Jak to nedělat se můžete přesvědčit na mém cestovatelském YouTube. 🙂

Steven van Vessum (ContentKing) – International SEO: winning by working smarter instead harder?

Stevenova přednáška cílila na velké konkurenty, které lze předběhnout. Budete na to potřebovat s největší pravděpodobností konkrétní zaměření (specializaci) a pružnosti v přizpůsobování se změny.

Určitě se co nejvíce přizpůsobte trhu – jazykem, telefonními čísly, tradičními událostmi (Velikonoce) přizpůsobenými pro danou lokalitu a samozřejmě měnou. Pozor si dejte na barvy, obrázky a celkovou použitelnost webu.

U jazykových mutací pak používejte Hreflang tag.

Šárka Jakubcová (Kaseopea) – How to use data to boost your Ecommerce SEO

S Šárkou (Kaseopea.cz) se potkáváme pravidelně na SEOlogeru i všemožných dalších akcích o SEO. O obsahu přednášky jsme se vlastně bavili jen pár týdnů zpátky. 🙂

V rámci přednášky povídala Šárka o tom, jak využít data pro optimalizaci e-shopu a prioritizovat produkt. Můžete na to jít cestou spojení dat z GA a GSC do jednoho přehledu. Díky tomu budete vědět, co funguje v organicu. Když přidáte filtr na marži, schopnost konkurence v ceně, odeberete ty nejlevnější produkty a také ty, které nemáte skladem, získáte přehled produktů, které máte začít ladit.

Než začnete, nastavte si pořádně Google Analytics, Search Console a srovnejte si data v interním systému (CMS).

Zdeněk Dvořák (Linki.cz) – Link building is helping people

Získávání zpětných odkazů by mělo probíhat organicky – bez pomoci. Ale nefunguje, proto je tady link building a linkbuildeři. 🙂 V dnešní době už to je jen o efektivitě, jak budete odkazy získávat.

  • odkazy se snažte nekupovat, ale měnit
  • nabídněte hodnotu, kterou by protějšek mohl ocenit (fanoušky na FB, mailing)
  • dodejte článek, ať s ním nemá protějšek žádnou starost
  • zkuste vymyslet ocenění
  • investujte do designu webu a nejen prodejního obsahu
  • nebudujte odkazy jen pro zisk, ale pomáhejte lidem

Mrkněte ke Zdeňkovi na prezentaci.

Zdeněk Dvořák – zdroj: oficiální fotogalerie Basta Digital

Alexandra Tachalova (Digitalolympus.net) – Email outreach strategies that you won’t find in Google

Nejzajímavějším z přednášky Alexandry byla informace, že nikdy nezaplatila za jediný odkaz. Věnuje se link buildingu a nyní především efektivitě.

  • oslovuje pouze personalizovanými e-maily
  • nikdy nikoho neotravuje bombardováním ob den
  • buduje si vztahy s relevantním publikem

Dobrá strategie je hledat lidi, kteří dělají to samé – najděte si další linkbuildery a zkuste odkazy měnit s nimi, obvykle neodmítnout.

Alexandra doporučila Facebookovou stránku B2B Bloggers Boost Group.

Venchito Tampon (Sharprocket.com.ph) – 10 scalable content creation and link building tactics

Venchito je marketér z Filipín a se svým jménem vzbudil dost povyku. 🙂

Tipů jsem si nestihl zapsat tolik, takže si dáme jen ty nejdůležitější. Venchito potvrdil slova Zdeňka i Alexandry o zajímavosti nabídky pro druhou stranu, od které odkaz chcete získat.

  • Zaveďte na webu Guestposty (zveřejňujte cizí články za odkazy k vám)
  • Pokud se vám na e-mail nikdo neozývá, zkuste se s nimi spojit přes sociální sítě
  • Odkazy dávejte všude – do inzerátů práce i popisu firmy
  • Sbírejte odkazy na zmínky (když o vás někdo napíše, chtějte odkaz)
  • Procházejte broken links (odkazy na webu, které vedou třeba na konkurenci; vyměňte je za své) – ze zkušenosti mi to ale moc nefunguje, radši si odkaz opraví
  • Z archivu vytáhněte starý obsah a broken linky se stanou zase nebroken

Za mě to byla povedená akce a určitě se zúčastním znovu. Celým dnem provázel můj oblíbený komik Michael Szatmáry. Tím, že o SEO neví vůbec nic, to bylo ještě lepší.

Další reporty

Přejít nahoru