SEOzraz 2020 – report z akce

Začalo to budíčkem v sobotu ve 3:40, cestou z Plzně do Prahy a následně z Prahy do Bratislavy, kde se SEOzraz 2020 konal. Dali jsme si oběd, prošli Bratislavu a padli za vlast.

Nedělní ráno bylo příjemné – ubytování hned na Náměstí SNP nám dovolilo přejít do budovy Stará tržnica během 30 vteřin. Po akci proběhla vlastní afterparty s Pavlem Ungrem, Mírou Stříškou, Martinem Žatkovičem, Šárkou Jakubcovou a Zdeňkem Nešporem ve stylovém Cuba Libre. Ráno se stačilo zbalit, posedět v kavárně a po poledni vyrazit na vlak. A teď k samotné události.

O #seosraz v Bratislavě – verdikt

Protože jsem minulý rok na akci nebyl, byla to pro mě bratislavská premiéra. K celé události jsem si dopředu zjistil jen adresu, přibližný počet přednášek a české obsazení na pódiu.

První věc – bylo to fakt náročné. 16 přednášek od 9:00 do 18:00 je mazec. Vůbec by nevadilo, kdyby byly přednáškové bloky jen tři a pauzy byly o 5 minut delší.

Ta druhá – chyběl mi stůl. Divadelní uspořádání (ne úplně pohodlných židlí na několikahodinové sezení) nedovoluje pohodlně používat notebook – ať už na zápisky nebo vyřízení nezbytných e-mailů. Možná se právě kvůli tomu nezúčastním SEOrestartu, kde je to to samé.

Ta třetí – afterparty. K fajn akci a více než 400 účastníkům bych čekal prostor, který bude trochu reprezentovat a posadí se více než 20 lidí. S kamarády na pivo bez problémů, po největší akci svého druhu v celé střední Evropě už tak ne.

I přes tři výtky to byla ale povedená akce. V přednáškách si každý našel to svoje, byl prostor na potkání známých i neznámých tváří a nakonec i Bratislava ukázala, že má něco do sebe. 🙂

Přednášky

Z 15 dvacetiminutových přednášek jsem vypsal hlavní body/myšlenky, které mi přišly zajímavé. Pokud vám něco chybí … tak příště jeďte taky.

Marieke van de Rakt (Yoast) – The importance of readability for SEO

Část přednášky věnovala Marieke představení pluginu Yoast a funkci readability – čitelnost. Nejedná se o hodnotící faktor, ale může pozice nepřímo ovlivňovat (míra opuštění, dočtení stránky, použitelnost obsahu, …).

Hlavní funkce + doporučení pro tvorbu obsahu

 • strukturované odstavce
 • krátké věty
 • omezení transition words
 • struktura a zajímavost obsahu – tabulky, obrázky, seznamy

Rozšíření funguje primárně v AJ, protože neumí česky ani slovensky. Dá dobré doporučení k rozdělení odstavců, nadpisům apod, ale ne samotnému textu.

Yoast SEO – Readibility

Fili Wiese (Searchbrothers.com) – Better understanding Google penalties

Přednáška se točila kolem penalizace – vesměs vždy za to může špatný obsah nebo odkazy. Jde tedy o to, aby se do výsledků vyhledávání dostávaly jen kvalitní a užitečné stránky.

 • důvěryhodný a kvalitní obsah (žádný keyword stuffing, skrytý text, automatické odkazy)
 • méně reklam (zároveň lepší použitelnost)
 • čistý odkazový profil (vyházet odkazy na nic, sledovat průběžně)
 • odkazy rel UGC/sponsored+nofollow
 • omezit affil bez hodnoty
 • vyhnout se fake hodnocení
 • více v Google nápovědě

Mezi hlavní ukazatele kvality obsahu (user signals) patří pak míra opuštění, doba na stránce apod.

Daniel Ďuriš (Basta Digital) – A year after Medic update: downs and ups and lessons learned

Jak už bylo dopředu jasné, šlo o případovku. Zásah dostal web při Medic updatu, protože se jednalo o zdravotnický web – Medihum.sk (propad trafiku o 40 %).

Medic update byl pravděpodobně první větší update zaměřený více tématicky. Může se to ale rozšířit i do dalších oborů. Jak zásahu předejít?

 • postupně budovat kvalitní a důvěryhodný obsah (např. citovat zdroje, tvořit nový obsah nebo doplňovat ten starý, spojení s autoritou)
 • projít zpětné odkazy (čistit, jet kvalitní oborové linky od autoritativních webů)
 • budovat i další marketingové kanály, aby případný propad organicu tolik nebolel
 • technické a UX – strukturovaná data, bio autora k článkům, interní prolinkování mít promyšlené

Gábor Papp (Thepitch.hu) – Manual vs. Automated SEO? Well, call it semi-automation!

Jednoznačně nejlépe anglicky mluvící spíkr. Maďar. 🙂 Hlavním myšlenka se točila kolem částečné automatizace – usnadnění každodenních činností. Ať už jde o tvorbu analýzy klíčových slov nebo on-page úpravy.

Názorné příklady ukazoval Gábor v Google Spreadsheetech:

 • srovnání na seznam klíčových slov s konkurencí – ta, která mají častější výskyt, pak zapracuje do obsahu
 • porovnání hledaností a prokliků z Google Search Console

Automatizace (alespoň ta částečná) vám zajistí efektivněji odvedenou práci a minimalizuje chyby nebo eliminuje data, která vám mohou uniknout při manuálním procházení.

Pavel Ungr (SEOloger)- 10 tasks for long term SEO

Když už máte vyřešené technické SEO, řešíte obsah i zpětné linky, nezbývá než přemýšlet nad kontinuální optimalizací. Kontinuální SEO lze řešit nejen pro velké projekty!

 • optimalizace a tvorba descriptions na prioritních stránkách pro lepší CTR
 • optimalizace link-juice (neodkazovat na redirecty, canonical, řešit interní prolinkování)
 • sledování algoritmických změn na Google a přizpůsobování webu a obsahu
 • u větších projektů sledujte accesslogy a řešte crawl budget

V dlouhodobé strategii můžete také vytvářet stránky na obsah, který přijde – např. iPhone 14. Vytvořte na něj pár interních odkazů a až budete stránku potřebovat, máte jí.

Thomas Kloos (Kloos.agency) – SEO strategy – Where to put your money

Thomas Kloos povídal o rozložení rozpočtu na marketing – alokaci peněz do SEO, sociálních sítí, PPC kampaní. I přesto, že SEO mělo vždy navrch, ne pro všechny typy dotazů se tenhle kanál hodí optimalizovat.

Myšlenka: u malého klienta je otázkou, zda SEO vůbec dělat – není lepší zkusit lokální reklamu nebo si najít obchodní partnery? Stejně tak to platí tehdy, když máte špatný produkt/službu.

Thomas řešil také hledanost dotazů – v případě, že není, těžko se SEO dělá. Skvěle to ukázal na příkladu Fidget Spinneru.

Mihai Vinatoru (DWF.ro) – SEO in the personalization age?

Hlavní myšlenkou přednášky byl fakt, že Google personalizuje výsledky vyhledávání a co s tím dělat.

 • Jak to měřit, když je to u každého jinak?
 • Jak náš web dostat k uživatelům?
 • Proč se vyhnout personalizovaným blokům u sebe na webu?

Abyste zaujali uživatele napříč fázemi STDC, tvořte různorodý obsah – třeba na blogu. Díky navazujícím článkům můžete čtenáře zaujmout a Google pak bude upřednostňovat v personalizovaných výsledcích právě váš web.

Vyhýbejte se obsahu, který vás může poškodit.

Nepersonalizované výsledky vyhledávání můžete alespoň částečně vidět v anonymním okně.

Tibor Peták (Gradeta.sk) – Website information architecture based on faceted classification of keywords

Slovenský Marek Prokop – Tibor Peták – popisoval tvorbu struktury stránek na základě klasifikaceanalýze klíčových slov. Základní téma, nic převratného.

Pro klasifikaci lze použít Open Refine nebo stará dobrá manuální práce (maximálně pro malé analzy). Brzy by měl vyjít nástroj Mabidac – zatím o něm nikdo neslyšel. 🙂

Mikuláš Prokop (Visibility.sk) – How to take down a server of a big media website

SEO konzultant Mikuláš Prokop dělá pro zpravodajský portál SME.SK. Popisoval, jak se jim povedlo na několik hodin shodit organickou návštěvností server. To hlavní sdělení bylo především o plánování a kvalitě obsahu.

Mezi hodně hledané výrazy patří vždy v době konání například MS v hokeji, prezidentské volby nebo Tour de France. Mikuláš uváděl příklad právě na prezidentských volbách.

 • Prozkoumání SERPu – výsledky vyhledávání jsou rozdílné před, v průběhu a po události – jak volit, jací jsou kandidáti, datum, výsledky, rozhovory po volbě. Obsah si připravte co nejvíce dopředu, pak upravujte jen to, co jste nemohli vědět.
 • Načasování – se SEO je potřeba začít včas, ale také v průběhu události obsah ladit.
 • Téma – do detailu poznejte obor/téma, na které budete cílit, ať vás nic nepřekvapí.

Na hlavní události je dobré udělat na webu více interních odkazů – viditelných i pro návštěvníky, kteří zprvu nepřišli na TOP obsah. Odkazovat lze např. z menu, patičky, widgetů/side bannerů…).

Alexander Rus (Evergreenmedia.at) – How to rank videos on YouTube and in Google Search

Rus z Rakouska má největší kanál o SEO v němčině – skoro 6 000 lidí. Hlavním sdělením byla myšlenka, že články jsou nudné, video zábavné. A je to tak. 🙂

Když budete ladit YouTube kanál a jednotlivá videa, zkuste:

 • video dlouhé minimálně 4,5 minuty
 • optimalizovat popisky klíčovými slovy (hlavních prvních 125 znaků, timestamps)
 • optimalizovat titulky (klíčová slova, pod 50 znaků, bez clickbaitu)
 • udělat zajímavé náhledové obrázky a názvy videí (relevantní, branding, zajímavý)
 • tagy – štítky

Kromě toho je důležité:

 • zapojení uživatele (doba shlédnutí, průměrný počet zhlédnutí videí)
 • autorita kanálu – subs, celkové počty přehraných minut
 • komentáře, sdílení, likes
 • reagovat na komentáře
 • vyhodnocovat, co bylo úspěšné a co ne (dle toho ladit obsah)

Myslete na to, že na YouTube se lidi chodí vzdělávat, poznávat a bavit.

Jak to nedělat se můžete přesvědčit na mém cestovatelském YouTube. 🙂

Steven van Vessum (ContentKing) – International SEO: winning by working smarter instead harder?

Stevenova přednáška cílila na velké konkurenty, které lze předběhnout. Budete na to potřebovat s největší pravděpodobností konkrétní zaměření (specializaci) a pružnosti v přizpůsobování se změny.

Určitě se co nejvíce přizpůsobte trhu – jazykem, telefonními čísly, tradičními událostmi (Velikonoce) přizpůsobenými pro danou lokalitu a samozřejmě měnou. Pozor si dejte na barvy, obrázky a celkovou použitelnost webu.

U jazykových mutací pak používejte Hreflang tag.

Šárka Jakubcová (Kaseopea) – How to use data to boost your Ecommerce SEO

S Šárkou (Kaseopea.cz) se potkáváme pravidelně na SEOlogeru i všemožných dalších akcích o SEO. O obsahu přednášky jsme se vlastně bavili jen pár týdnů zpátky. 🙂

V rámci přednášky povídala Šárka o tom, jak využít data pro optimalizaci e-shopu a prioritizovat produkt. Můžete na to jít cestou spojení dat z GA a GSC do jednoho přehledu. Díky tomu budete vědět, co funguje v organicu. Když přidáte filtr na marži, schopnost konkurence v ceně, odeberete ty nejlevnější produkty a také ty, které nemáte skladem, získáte přehled produktů, které máte začít ladit.

Než začnete, nastavte si pořádně Google Analytics, Search Console a srovnejte si data v interním systému (CMS).

Zdeněk Dvořák (Linki.cz) – Link building is helping people

Získávání zpětných odkazů by mělo probíhat organicky – bez pomoci. Ale nefunguje, proto je tady link building a linkbuildeři. 🙂 V dnešní době už to je jen o efektivitě, jak budete odkazy získávat.

 • odkazy se snažte nekupovat, ale měnit
 • nabídněte hodnotu, kterou by protějšek mohl ocenit (fanoušky na FB, mailing)
 • dodejte článek, ať s ním nemá protějšek žádnou starost
 • zkuste vymyslet ocenění
 • investujte do designu webu a nejen prodejního obsahu
 • nebudujte odkazy jen pro zisk, ale pomáhejte lidem

Mrkněte ke Zdeňkovi na prezentaci.

Zdeněk Dvořák – zdroj: oficiální fotogalerie Basta Digital

Alexandra Tachalova (Digitalolympus.net) – Email outreach strategies that you won’t find in Google

Nejzajímavějším z přednášky Alexandry byla informace, že nikdy nezaplatila za jediný odkaz. Věnuje se link buildingu a nyní především efektivitě.

 • oslovuje pouze personalizovanými e-maily
 • nikdy nikoho neotravuje bombardováním ob den
 • buduje si vztahy s relevantním publikem

Dobrá strategie je hledat lidi, kteří dělají to samé – najděte si další linkbuildery a zkuste odkazy měnit s nimi, obvykle neodmítnout.

Alexandra doporučila Facebookovou stránku B2B Bloggers Boost Group.

Venchito Tampon (Sharprocket.com.ph) – 10 scalable content creation and link building tactics

Venchito je marketér z Filipín a se svým jménem vzbudil dost povyku. 🙂

Tipů jsem si nestihl zapsat tolik, takže si dáme jen ty nejdůležitější. Venchito potvrdil slova Zdeňka i Alexandry o zajímavosti nabídky pro druhou stranu, od které odkaz chcete získat.

 • Zaveďte na webu Guestposty (zveřejňujte cizí články za odkazy k vám)
 • Pokud se vám na e-mail nikdo neozývá, zkuste se s nimi spojit přes sociální sítě
 • Odkazy dávejte všude – do inzerátů práce i popisu firmy
 • Sbírejte odkazy na zmínky (když o vás někdo napíše, chtějte odkaz)
 • Procházejte broken links (odkazy na webu, které vedou třeba na konkurenci; vyměňte je za své) – ze zkušenosti mi to ale moc nefunguje, radši si odkaz opraví
 • Z archivu vytáhněte starý obsah a broken linky se stanou zase nebroken

Za mě to byla povedená akce a určitě se zúčastním znovu. Celým dnem provázel můj oblíbený komik Michael Szatmáry. Tím, že o SEO neví vůbec nic, to bylo ještě lepší.

Další reporty